kontakt telefon: +385(0)32 439 598

Zaposleno 20 žena na poslovima pomoći u kući

Kroz program zapošljavanja žena “Zaželi” od danas je u Borovu zaposleno 20 žena, koje će u naredne dve godine brinuti o najmanje 80 korisnika, starih, nemoćnih i invalidnih osoba iz Borova. Na konkurs je zaprimljeno 67 prijava, nezaposlenih žena iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje s najviše završenom srednjom stručnom spremom. Među 20 žena koje su dobile posao je i 53-godišnja Janja Ilić.

– Zahvalna sam na ovoj prilici jer žene starije dobi teško dolaze do zaposlenja. Sa 53 godine niko neće da me primi na posao. Gde god da dođem i pitam za posao svi prvo pitaju za godine. Po struci sam obućarski radnik i radila sam u fabrici Borovo, a nezaposlena sam više od tri godine. Hvala Opštini Borovo na ovom projektu. To za nas nezaposlene žene puno znači – priča Janja.

Posao je dobila i 44-godišnja Snežana Kuzmanović.

– Po zanimanju sam konfekcijski tehničar. Volim ovaj posao i rad s ljudima – kaže Snežana, koja je i ranije radila na poslovima pomoći u kući.

Najvažnije je, ističe, steći, ali i opravdati poverenje ljudi u čije domove ulazite.

– Radila sam sve kućne poslove, sve što radim i u svojoj kući, od kuvanja i čišćenja stambenog prostora do odlaska lekaru, sve u dogovoru s korisnicima. Na početku možda neće imati poverenja, ali kad steknu poverenje neće biti problema – dodaje Snežana.

Više o ovom projektu, koji se finansira iz Evropskog socijalnog fonda, saznali smo od načelnika opštine Borovo Zorana Baćanovića.

– Nažalost, iz Borova i Hrvatske odlaze mladi ljudi. Njihovi roditelji ili članovi porodice ostaju nezbrinuti, tako da će ovaj projekat unaprediti kvalitet života osoba treće dobi o kojima nema ko da brine. Projekat je realizovan s ugovornim partnerima, Ministarstvom rada i penzionog sistema i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Vrednost projekta je 2.589.000 kuna, a finansira se iz Evropskog socijalnog fonda. Pored plata za zaposlene, projektom je predviđena i nabavka bicikala, koji će zaposlenim ženama omogućiti da lakše obilaze korisnike, nabavka higijenskih potrepština za svako domaćinstvo, u iznosu od 200 kuna mesečno po korisniku za period od naredna 24 meseca, kao i medijska kampanja. Smatram da je program dobro osmišljen i da će u svim jedinicama lokalne samouprave, ne samo u Borovu, unaprediti brigu o osobama treće dobi – rekao j e u izja vi medijima načelnik Baćanović.

Dodao je i da će broj od sadašnjih 80 korisnika najverovatnije biti premašen.

– Zasad imamo bazu od 80 korisnika, koji su se prijavili u proteklih 10-ak dana, kada smo podelili informativne letke i pozvali ih da se prijave na program. To zadovoljava uslov od najmanje četiri korisnika po zaposlenoj osobi. Nisam siguran da je to konačan broj. Još uvek nam se ljudi javljaju. Izgledno je da će taj broj premašiti sadašnjih 80 korisnika jer imamo 100-ak takvih domaćinstava u Borovu – napominje Baćanović.

Opština Borovo je i ranije provodila sličan program pomoći u kući, u sklopu javnih radova, podsetio je na konferenciji za medije u opštinskoj većnici voditelj projekta i zamenik načelnika Duško Drobić.

– Dosadašnja iskustva su pozitivna, tako da se nadam dobroj saradnji sa zaposlenim ženama, ali i krajnjim korisnicima. Pored zapošljavanja teže zapošljivih žena, projektom će biti unapređena briga o starim i nemoćnim osobama. To je u današnje vreme, kad mladi odlaze, a ostaju stari, nasušna potreba –  zaključio je Drobić.

Prijavi se

OPĆINA BOROVO

GLAVNA 3, 32 227 BOROVO
tel: +385 (0)32 439-598,
fax: +385 (0)32 439-601,
e-mail: borovo@opcina-borovo.hr
OIB: 02417916452
HR6825000091802900006
Skip to content