VEĆE SRPSKE NACIONALNE MANJINE OPŠTINE BOROVO

PRATITE NAS NA FACEBOOK-u

fb-icon

VSNM_Borovo_logo1

Ravnopravnost građana pripadnika nacionalnih manjina

Ravnopravnost građana koji pripadaju nacionalnim manjinama, s pripadnicima većinskog naroda garantovana je Ustavom Republike Hrvatske

Iz Ustava Republike Hrvatske-Izvorišne osnove:

„ …Republika Hrvatska ustanovljuje se kao nacinalna država hrvatskog naroda i država pripadnika autohtonih nacionalnih manjina: Srba, Čeha, Slovaka, Talijana, Madžara, Židova, Nijemaca, Austrijanaca, Ukrajinaca, Rusina i drugih, koji su njezini državljani, kojima se jamči ravnopravnost s građanima hrvatske narodnosti i ostvarivanja nacionalnih prava u skladu s demokratskim normama OUN i zemalja slobodnog svijeta.“

Pojam „nacionalna manjina“

Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina definirao je nacionalnu manjinu kao grupu pojedinaca čiji pripadnici imaju sledeća obeležja:

• državljani su Republike Hrvatske,
  • tradicionalno su nastanjeni na teritoriji Republike Hrvatske,
  • imaju specifična etnička, jezična, kulturna i verska obeležja različita od drugih građana,
  • iskazuju želju za očuvanjem svojih specifičnih obiležja.

Prava i slobode nacionalnih manjina

Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina garantovano je ostvarivanje posebnih prava i sloboda pripadnika nacionalnih manjina koja se odnose na:

• slobodno izjašnjavanje o pripadnosti nekoj nacionalnoj manjini u Republici Hrvatskoj;
  • pravo na upotrebu svog imena i prezimena na jeziku kojim se služe te da ono bude službeno priznato njima i njihovoj deci upisom u matične knjige i druge službene isprave;
  • pravo da im se formular lične karte štampa i pounjava na jeziku i pismu kojim se služe;
  • služenje svojim jezikom i pismom, privatno i u javnoj upotrebi, te u službenoj upotrebi;
  • odgoj i obrazovanje na jeziku i pismu kojim se služe;
  • upotrebu svojih znamenja i simbola;
  • ostvarivanje kulturne autonomije održavanjem,razvojem i iskazivanjem vlastite kulture te očuvanjem i zaštitom svojih kulturnih dobara i tradicije;
  • pravo na iskazivanje svoje vere, te na osnivanje verskih zajednica zajedno sa drugim pripadnicima te vere;
  • pristup sredstvima javnog informisanja i obavljanja delatnosti informisanja (primanje i širenje informacija) na jeziku i i pismu kojim se služe;
  • samoorganiziranje i udruživanje radi ostvarivanja zajedničkih interesa;
  • zastupljenost u predstavničkim telima na državnoj i lokalnoj razini te u upravnim i pravosudnim telima;
  • sudelovanje pripadnika nacionalnih manjina u javnom životu i upravljanju lokalnim poslovima preko veća i predstavnika nacionalnih manjina;
  • zaštitu od svake delatnosti koja ugrožava ili može ugroziti njihov opstanak, ostvarivanje prava i sloboda.

Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina

Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina iz 2002. godine prvi je put u pravni sistem Republike Hrvatske uveo institucije veća i predstavnika nacionalnih manjina. Njihov osnovni, zakonom utvrđeni cilj jeste osigurati učešće pripadnika nacionalnih manjina u javnom životu i zastupati interese nacionalnih manjina na razini jedinica lokalne i područne samouprave u kojima su osnovane.

Proces uvođenja tih specifičnih manjinskih institucija upravni i politički život Republike Hrvatske počeo je nakon održavanja prvih izbora za veća i predstavnike nacionalnih manjina u maju 2003. godine. Priprema i održavanje izbora, ali i procesi konstituiranja, registriranja i početak rada vijeća i predstavnika nacionalnih manjina pokazali su se problematičnim u mnogobrojnim slučajevima.

Veće srpske nacionalne manjine u Opštini Borovo 2015.-2019.

Predsednik: Latas Dušan, Zamenik: Lazić Slavoljub, članovi: Bošnjak Dragana, Slađana Brkić, Jankov Desa, Milica Popadić, Nedić Milijana, Nedić Slavko, Ostojić Saša, Mijatović Igor.

Vece SNM opstine Borovo 2015

Veće srpske nacionalne manjine u Opštini Borovo 2011.-2015.

Predsednik: Latas Dušan, Zamenik: Lazić Slavoljub, članovi: Bošnjak Dragana, Jakovljević Dragica, Jankov Desa,Maksimović Đorđe, Nikolić Danko, Nedić Milijana, Nedić Slavko, Popadić Slađana, zapisničar Kosić Ljuba.

Veće srpske nacionalne manjine u Opštini Borovo 2007.-2011.

Predsednik: Nikolić Danko, Zamenik: Drobić Duško, članovi: Bosić Rado, Bosić Lazo, Nedić Dragan, Nedić Velibor, Nenezić Mićun, Rakazović Siniša, Šijaković Radoslav, Vujković Pavle zapisničar Kosić Ljuba.

Veće srpske nacionalne manjine u Opštini Borovo 2003.-2007.

Predsednik: Nikolić Danko, zamenik:Drobić Duško, članovi Bosić Rado, Cetina Savo, Dimitrijević Jelka, Erić Jasna, Jakovljević Dragica, Latas Dušan, Nedić Velibor, Perišić Branko.

PROGRAMA RADA VEĆA SRPSKE NACIONALNE MANJINE U OPŠTINI BOROVOza 2015 godinu

1. Praćenje situacije u ostvarenju manjinskih prava i predlaganje rešenja od značaja za srpsku zajednicu u Opštini Borovo;

2. Organizovanje i učešće u kulturnim i verskim događajima na području Opštine Borovo;

3. Saradnja i kordinacija rada sa institucijama i udruženjima na području Opštine Borovo;

4. Saradnja i povezivanje sa srpskim organizacijama u Hrvatskoj i regionu;

5. Praćenje stanja u ostvarenju prava na službenu upotrebu jezika i ćiriličnog pisma na teritoriji Opštine Borovo;

6. Obeležavanje godišnjica i odavanje počasti žrtvama proteklih ratova na teritoriji Opštine Borovo;

7. Analiza problema informisanja srpske zajednice u Hrvatskoj;

8. Organizovanje posete i upoznavanje srpskih spomenika kulture i tradicije;

9. Obeležavanje događaja i ličnosti iz srpske istorije;

10. Organizovanje predavanja o aktuelnoj problematici srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj;

11. Organizovanje i učešće u humanitarnim akcijama.

12. Organizovanje izložbe fotografija Opštine Borovo.