Vašar u Borovu

vasar borovo 2015 - 7

U okviru opštinske manifestacije “Dani Borova 2015.” na platou iza opštinske zgrade juče je održan 1. Borovski vašar, u organizaciji borovskog Udruženja “Plavi Dunav” i Opštine Borovo. Ovu manifestaciju, zamišljenu kao celodnevni program privrednog i kulturno-zabavnog karaktera otvorio je načelnik Zoran Baćanović. “Izuzetno sam zadovoljan brojem izlagača kao i interesom naših ljudi iz Borova i okolnih mesta. Vašar je prilika da se ljudi dobro zabave, da vide različite rukotvorine, a proizvođačima šansa da zarade poneku kunu. Zahvaljujem se svima koji su došli na današnji Vašar, za koji se nadam da će postati tradicija u Borovu jer su vašari, nažalost, tradicija koja izumire. Šoping centri i internet prodaja doprinose tome da je sve manje druženja među ljudima i sve manje ovakvih okupljanja” rekao je načelnik Baćanović u izjavi za Radio Borovo.

vasar borovo 2015
Nedeljni vašar okupio je 30-ak izlagača iz Borova, Vukovara, Dalja, Bršadina, Trpinje, Osijeka, Vinkovaca i drugih slavonskih gradova i mesta, među kojima je bila i Mirjana Čupić iz Borova . Na svom štandu izložila je sapune i drugu kozmetiku domaće radinosti. “Ideja je izvrsna, oduševljena sam, divno je da smo se okupili u ovolikom broju i da će svako pokazati svojih ruku dela. Na ovaj način mi mali proizvođači možemo prezentovati i prikazati svoje proizvode” smatra Mirjana Čupić. Među ostalima, svoje ručne radove izložile su i članice Udruženja žena Trpinja, a posetiocima “Borovskog vašara” predstavio se i KUD “Branislav Nušić” te Udruženje za uzgoj i zaštitu malih životinja “Feniks” iz Borova.

vasar borovo 2015 - 2
Uz izložbu i prodaju rukotvorina, dečje sportske igre i muzičko-dramski prikaz “Vašar”, posetioci manifestacije, a posebno najmlađi, mogli su uživati u vožnji eko vrtuljkom, jahanju konja i vožnji u konjskim zapregama. Za posetioce je organizovana i degustacija sveže pečenih domaćih lepinja koje su za ovu priliku pripremale članice sekcije “Svilen konac” bršadinske “Prosvjete” i pržene ribe, za čiju su pripremu bili zaduženi članovi Zavičajnog udruženja Srba Ozrena i Posavine iz Borova. Organizovana je i prezentacija zdrave hrane, koju je pripremila Milijana Mitrović iz Borova, pečenje rakije i drugi sadržaji. Prava atrakcija bile su članice vukovarskog Udruženja “Bela golubica” iz Vukovara, koje su uveličale jučerašnje svečano otvaranje manifestacije, replikama balskih haljina baroknog Vukovara.

vasar borovo 2015 - 1
Plan je da ova manifestacija u Borovu postane tradicija, potvrdila je u izjavi za naš radio Svetlana Ostojić iz Udruženja “Plavi Dunav”. “Plan je da se kroz neke buduće godine ovaj Vašar sve više širi, da bude još više izlagača s rukotvorinama jer to nam je cilj, da radimo, proizvodimo u našim domovima i nadopunimo kućne budžete. Takođe nam je cilj da animiramo decu, da kroz te rukotvorine naučimo našu decu tradicionalnim vrednostima jer činjenica je da su deca danas zatvorena u kućama, uz kompjuter ili televizor, da sve manje vremena provode izvan kuće. Zato nam je i Konjogojsko udruženje “Potkova” iz Vukovara pružilo celodnevni program. Deca su mogla jahati konja i nadam se da će oni koji su bili na vašaru ispričati to svojim drugarima, tako da ćemo iduće godine imati još više dece, učesnika i izlagača” ističe naša sagovornica.

vasar borovo 2015 - 6
Presednik borovskog Udruženja “Plavi Dunav” Ratko Grebić zahvalio se svima koji su pomogli i podržali ovu manifestaciju, učesnicima, izlagačima, posetiocima, sponzorima, a posebno generalnom pokrovitelju Opštini Borovo i medijskom sponzoru Radio Borovu.

izvor: R. Borovo

vasar borovo 2015 - 5 vasar borovo 2015 - 4 vasar borovo 2015 - 3