kontakt telefon: +385(0)32 439 598

Mladi su budućnost naše organizacije

djordje_mirosavljevic
Sinoć je u Domu penzionera u Borovu održana godišnja, izveštajna skupština Udruženja antifašističkih boraca i antifašista opštine Borovo. Po rečima predsednika borovskih antifašista Siniše Rakazovića organizacija danas broji 114 članova. Pored obeležavanja značajnih datuma iz NOB-a, očuvanja i pronošenja tekovina i ideja antifašizma, prioritet u radu borovskih antifašista biće omasovljenje organizacije, posebno mlađim članovima. Tim povodom posebno je istakao dobru saradnju s Osnovnom školom Borovo, čiji će učenici i ove godine učestvovati u programu proslave 13. aprila, Dana oslobođenja Borova u Drugom svetskom ratu. Po njegovim rečima, mladi su budućnost ove organizacije i zato trebaju znati šta se dešavalo za vreme Drugog svetskog rata, ko se borio za slobodu, a ko sarađivao s okupatorom, posebno u ovo današnje vreme istorijskog revizionizma, rehabilitacije zločinačkih pokreta, negiranja zločina i širenja međunacionalne mržnje. To nam govori, ističe Rakazović, da je zlo fašizma pobeđeno u Drugom svetskom ratu, ali nije iskorenjeno i da na takve pojave treba ukazivati i osuditi ih. Slobodan Landup izvestio je članove skupštine o projektu prekogranične saradnje antifašističkih udruženja iz Hrvatske, Srbije i BIH-a, koji je započeo u julu prošle godine. Naziv projekta je “Putevima antifašizma”, a cilj ujedinjenih antifašista regiona je aplicirati na fondove EU, kako bi se prikupila sredstva za obnovu spomeničke baštine iz NOB-a.

Osvrnuo se i na najave da će u Osijeku biti poginut novi spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Drugom svetskog ratu, na mestu nekadašnjeg, koji je miniran u jesen 1991. godine, ali bez zvezde petokrake. Poručio je da je zvezda petokraka simbol otpora okupatoru i da mora ostati! Na sinoćnjoj skupštini izabrani su i delegati za skupštinu Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije, u kojoj će borovsko antifašističko udruženje predstavljati Milka Manojlović, Siniša Rakazović, Željko Lapčević i Slavko Nedić. Pored izveštaja o radu u prošloj, usvojeni su i plan i program rada te finansijski plan za ovu godinu. Rad organizacije s 3 hiljade kuna godišnje sufinansira Opština Borovo. Skupštini je prisustvovao i zamenik načelnika Duško Drobić, koji je istakao da malo koje mesto ima ovako brojnu i dobro organizovanu antifašističku organizaciju, obećavši dalju pomoć i podršku Opštine Borovo. Članovi skupštine i gosti imali su priliku pogledati i pano s izloženim fotografijama iz života Josipa Broza Tita, koji je izradio 91-godišnji Đorđe Mirosavljević, počasni predsednik borovske antifašističke organizacije i učesnik narodnooslobodilačkog rata.

Prijavi se

OPĆINA BOROVO

GLAVNA 3, 32 227 BOROVO
tel: +385 (0)32 439-598,
fax: +385 (0)32 439-601,
e-mail: borovo@opcina-borovo.hr
OIB: 02417916452
HR6825000091802900006
Skip to content