kontakt telefon: +385(0)32 439 598

U Borovu obnovljeno prelo

poselo_1

U školskoj sportskoj dvorani u Borovu u subotu uveče je održan muzičko-scenski prikaz pod nazivom “Skupiše se u veselju na borovskom prelu”. Manifestaciju je organizovalo Udruženje “Plavi Dunav” u saradnji s Kulturno-umetničkim društvom “Branislav Nušić” i Zavičajnim udruženjem Srba Ozrena i Posavine iz Borova, s ciljem da se ne zaboravi ovaj stari običaj.

poselo_3

Prelo je tradicionalni običaj koji se nekad održavao na selima, počev od kasne jeseni, kad završi sezona poljoprivrednih radova pa sve do proleća, kada opet počinje sezona poslova u poljoprivredi. Prelo je bilo društveni događaj, na kojem se pričalo i pripovedalo, a žene su prele vunu, po čemu je i dobilo naziv. Na prelima se često rađala i ljubav među omladinom, pa je tako momak znao odvesti devojku s prela i oženiti je. Takva “sudbina” zadesila je i ovo borovsko, obnovljeno prelo, budući da je ovaj program ranijih godina, doduše u nešto drugačijem ruhu i duhu, organizovao borovski KUD. Zamišljeno kao “megdan” između starosedelaca i doseljenika, ovo subotnje prelo krunisano je ljubavlju dvoje mladih, pred čijom snagom nestaju sve razlike.

poselo_4

Ni ovo borovsko prelo, kako mu i priliči, nije prošlo bez veselja, igre i pesme, a u programu je učestvovalo čak 50 izvođača. Prikaz ovog starog običaja izazvao je veliko interesovanje meštana Borova, ali i okolnih sela. Školska sportska dvorana bila je ispunjena do poslednjeg mesta, a među uzvanicima su bili i generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru Živorad Simić, predsednik SDSS-a Vojislav Stanimirović, predsednik Zajedničkog veća opština i saborski zastupnik Dragan Crnogorac, zamenik vukovarsko-sremskog župana Đorđe Ćurčić te predstavnici lokalne samouprave, na čelu s načelnikom opštine Borovo Zoranom Baćanovićem.

poselo_2

text: Radio Borovo

Pregled stranice

Trenutno na stranici: 1
Današnje posete: 1
Ukupan broj poseta: 396817

Prijavi se

OPĆINA BOROVO

GLAVNA 3, 32 227 BOROVO
tel: +385 (0)32 439-598,
fax: +385 (0)32 439-601,
e-mail: borovo@opcina-borovo.hr
OIB: 02417916452
HR6825000091802900006
Skip to content